Trener, coach, mentor | postaw na rozwój osobisty

0 Udostępnień

Jesteś trenerem, coachem, mentorem? Twoją specjalnością jest rozwój osobisty ludzi – dobrze trafiłeś! A może szukasz trenera, coacha lub mentora albo definicji tych słów – ZielonaiCzarna.pl pomoże Ci w tym, bowiem rozwój osobisty i ludzie są tematami przewodnimi tego projektu.

Zobaczmy najpierw czym się różnią między sobą trener, coach i mentor oraz co ich wszystkich łączy. A później przejdziemy do spotkań z ludźmi, które zawodowo pomagają nam w rozwoju osobistym.

Trener, coach, mentor – definicje i różnice

Trener – osoba, która prowadzi szkolenie, mające na celu przekazanie mechanizmów i narzędzi niezbędnych do wykonywania konkretnych celi. Trener przeważnie jest wyszkolony w jednej dziedzinie. Trener różni się od coacha tym, że ma za zadanie przekazanie pewnej wiedzy oraz nauczenie pewnych umiejętności klienta, z kolei jak coach znajduje zasoby w kliencie, odkrywając jego ukryty potencjał.

Coach – osoba, która prowadzi człowieka przez zmiany, opierając się na własne doświadczenie, obserwacje i przemyślenia. Bardzo ważne we współpracy z coachem jest wzajemne zaufanie, ponieważ często są poruszane kwestie głęboko dotyczące osoby która korzysta z usług coacha. Coaching to jest proces obserwacji i analizy zachodzących zmian w procesie pewnych czynności, pracy, który wiąże się z refleksjami oraz dalszym planowaniem działań, wyborem strategii i taktyki postępowania odpowiedniej klientowi skierowanych na osiągnięcie postawionych celi. Coach to nie mentor i należy to sobie uświadomić. Coach to zawód, z kolei jak mentor występuje bardziej jako partner, doradca. Co prawda jedna osoba może być jednocześnie coachem i mentorem.

Mentor – osoba, która przede wszystkim ma doświadczenie w temacie zainteresowań klienta, najczęściej jest praktykiem i daje konkretne porady potrzebne do rozwiązania konkretnych sytuacji i problemów. Często występuje jako konstruktywny krytyk, będąc niezależnym i doświadczonym obserwatorem. Również jednym z zadań mentora jest wprowadzenie klienta w otoczenie sprzyjające dalszemu rozwoju i osiągnięciu postawionych zadań.

Trener, coach, mentor – podsumowując „w dwóch słowach”:

  • trener – szkolenia, przekazanie nowych umiejętności, nowej wiedzy
  • coach – spotkania, obserwacja, refleksje, prowadzenie przez temat i zmiany, obieranie strategii i taktyki wychodząc z mocnych stron klienta
  • mentor – dzielenie się doświadczeniem, wprowadzenie w branżę, środowisko, konstruktywna krytyka, współpraca, praktyczne wskazówki

Trener, coach, mentor – co ich łączy:

Na pytanie co łączy trenera, coacha i mentora można odpowiedzieć bardzo krótko – rozwój i osiągnięcie celi postawionych przez klienta. Każdy do tego wykorzystuje swoją metodę. Najczęściej jeśli potrzebujesz efektywnie osiągnąć postawiony cel powinieneś skorzystać z usług trenera, coacha i mentora jednocześnie lub na przemian. Wszystkie te zawody może łączyć w sobie jedna osoba ale nie musi i często jest bardziej efektywnym mieć oddzielnie trenera, oddzielnie coacha i oddzielnie mentora, chociaż nie ma na to reguły.

Szukasz coacha, mentora lub trenera?

Sprawdź z kim współpracuje ZielonaiCzarna.pl, dowiedz się o nich więcej i umów się na spotkanie z trenerem, coachem lub mentorem przy ceremonii herbacianej.

Jesteś trenerem, coachem, mentorem?

  • Zaproś klienta na spotkanie, warsztaty, trening połączone z ceremonią herbacianą. Ceremonia może być przeprowadzona przed, w trakcie, w przerwie lub po spotkaniu.
  • Sprawdź lokale z którymi współpracuje ZielonaiCzarna.pl dla organizacji spotkań i umów się podając datę spotkania, ilość osób oraz wybrane miejsce.
    Uwaga: na chwilę obecną spotkania biznesowe organizowane są w Warszawie w coworkingu Busy Bee przy ul. Libijska 10c.

Spotkanie z trenerem, coachem, mentorem połączone z ceremonią herbacianą +++KORZYŚCI+++:

  • organizacja przestrzeni i atmosfery sprzyjającej integracji z klientem oraz nawiązaniu z nim współpracy
  • herbata dodaje pozytywnej energii oraz wspomaga myślenie i zgłębianie tematu
  • ceremonia herbaciana może być sposobem na wyciszenie myśli oraz odnalezieniem odpowiedzi na postawione pytania

0 Udostępnień
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *