Siatka bagua a chapan. Feng shui w ceremonii herbacianej i nie tylko

Ten artykuł ma na celu połączyć oba świata, w których się obracam – świat herbaty oraz świat feng shui. A pomoże mi w tym siatka bagua.

Już kiedyś zastosowałem ją na festiwalu herbacianym Święto Herbaty w Cieszynie, by połączyć herbatę i taniec współczesny za pomocą feng shui. Wtedy powstał taniec Bagua Dance ;)

Dziś skupimy się na zastosowaniu siatki bagua w planowaniu przyjęć herbacianych lub jakichkolwiek innych przyjęć towarzyskich, jak również we wprowadzeniu harmonii w przestrzeni, którą zamieszkujemy.

Siatka bagua nałożona na stoliczek herbaciany chapan. Poniżej znajdziesz wytłumaczenie poszczególnych kierunków i odpowiadających im trygramów.

Czym jest siatka bagua, jej wygląd i zastosowanie

Siatka bagua to jest jedno z narzędzi feng shui w kształcie ośmiokąta (ba to osiem, gua to trygram), które powiązane jest z trygramami, kierunkami świata, aspiracjami życiowymi, kolorami itd. Jak podaje Wikipedia „bagua to starochińska koncepcja filozoficzna, według której siły przyrody można uprościć do ośmiu podstawowych elementów, reprezentowanych przez tzw. trygramy”.

Korzystanie z siatki bagua to najprostszy sposób wprowadzenia harmonii w przestrzeni. Przestrzeń może być dowolna: dom, mieszkanie, biurko, w końcu dla herbaciarza – chapan – stoliczek herbaciany.

Siatka bagua, powiązanie między sferami życia, liczbami, trygramami oraz kierunkami świata. Stosując siatkę bagua umieszczamy ją tak, żeby kierunek kariery był po stronie z której płynie energia, w przypadku domu – jest to kierunek wejścia, w sytuacji ceremonii herbacianej – jest to miejsce, gdzie siedzi gospodarz.

Skoro opisuję zastosowanie siatki bagua w ceremonii herbacianej, opiszę jak wpływają poszczególne kierunki na to, jak rozkłada się energia przy stole podczas przyjęcia gości.

W swojej praktyce nie używam raczej kierunków geograficznych, by opisać energie w czasie ceremonii herbacianych, domyślnie przyjmuję , że kierunek, w którym siedzę jest kierunkiem Kariery inaczej Drogi Życiowej. Poniżej podaję kierunki geograficzne by łatwiej było się odnieść do schematu powyżej.

1. Przepływ – Kariera – Północ
Woda – miejsce to symbolizuje twoją wędrówkę przez życie i poczucie wolności osobistej, pomagając ci zaplanować przyszłość lub znaleźć nowy kierunek w życiu. Jest to obszar odpowiedzialny za nowe przedsięwzięcia i sprawy zawodowe, a także miejsce, które pomoże ci wywrzeć jak najkorzystniejsze wrażenie na pozostałych biesiadnikach. Będąc gospodarzem przyjęcia, zawsze wybieraj to miejsce.

2. Tolerancja – Związki – Płd-zachód
Ziemia – mówi o tym, w jaki sposób pozwalasz innym osobom wchodzić w twoje życie i serce. Miejsce to kojarzy się z akceptacją; jeśli zostanie odpowiednio zaktywizowane w pokoju czy też na stole, pozwala zebrać owoce ciężkiej pracy. Na tym miejscu należy sadzać gości, którzy lubią słyszeć ton swojego głosu; wówczas zaczną zwracać uwagę na słowa współbiesiadników.

3. Inicjatywa – Tradycje, rodzina – Wschód
Grom – Odpowiada za wpływy zewnętrzne, przełożonych i rodziców, opisując, w jaki sposób ukształtowała cię rodzina i najbliższe otoczenie. Jest przepojone ożywczą siłą twojego dziedzictwa. To miejsce przy stole oznacza postęp. Ten kierunek idealnie się sprawdzi dla naszych rodziców, dziadków ale też mentorów i nauczycieli.

4. Pomyślność – Bogactwo – Płd-wschód
Wiatr – ten obszar domu często określa się jako „miejsce pieniądza”, ale stymuluje ono bardziej szczęście, powodzenie i łaskawość losu niż bogactwa materialne. Odpowiadające wiatrowi miejsce przy stole nadaje się dla gości, którzy mogliby pomóc ci w pracy zawodowej.

5. Związki – Zdrowie – Centrum
Jedność – w tym obszarze jednoczą się wszystkie pola siatki bagua, najważniejszą rolę odgrywa tu więc harmonia. Jest to kluczowy obszar w domu, pokoju lub na stole, choć często się go nie zauważa. Stanowi także bramę do jedności, ponieważ płyną tędy wszystkie energie. Znajduje się
zawsze na środku stołu.

6. Przyjaźń – Pomocni ludzie – Płn-Zachód
Niebo – panuje tu bezwarunkowa przyjaźń, wsparcie i dzielenie się wszystkim między dwiema osobami lub w całej grupie. Jest to dobre miejsce dla kontaktów zawodowych, pomagające w awansie w pracy i innych dziedzinach życia. Sadzaj w tym miejscu swoich stronników.

7. Przyjemność – Twórczość, dzieci – Zachód
Jezioro – ten obszar wpływa na związki intymne i seksualne. Miejsce to wiąże się z przyjemnością i zmysłowością. Warto nad nim pracować chcąc stworzyć atmosferę całkowitego odprężenia. Miejsce idealne dla osób chcących pobudzić swoją twórczą energię lub osób, które są inspiracją dla nas.

8. Odprężenie – Mądrość, wiedza – Płn-Wschód
Góra – jest to obszar odpowiadający za porozumienie i mądrość. Tu uświadamiamy sobie to, czego jeszcze nie wiemy, a nie odwrotnie. Obszar ten pozwala nam się opanować i formułować własne idee, a więc ważna jest w tym miejscu równowaga, która wesprze indywidualność poszczególnych gości, a jednocześnie pohamuje ich egoizm.

9. Ujawnienie – Sława – Południe
Ogień – czy jesteś w zgodzie ze sobą? To pole odpowiada za jasność intencji i wgląd w siebie, warto je więc wzmocnić podczas przyjęć związanych z mediami i reklamą, sławą i wszelkiego rodzaju działalnością twórczą. Ale jeśli chcesz dochować tajemnicy, nie siadaj na tym miejscu. Za
to warto tam posadzić kogoś, od kogo chciałbyś wyciągnąć jakiś sekret.

Siatka bagua a kolory

Siatka bagua a kolory

Każdemu kierunkowi są przypisane konkretne odcienie, zgodnie z żywiołami im odpowiadającymi. Zastosowanie we wnętrzach kolorów z siatki bagua wzmacnia odpowiednie strefy życia, o których wspominałem wyżej.

Spotkałem się z tym, że siatka bagua ma kształt czworokąta, pewnie się wzięło to z potrzeby ułatwienia zastosowania jej w praktyce. Mając plany mieszkań czy domów w kształtach prostokątnych łatwiej jest zastosować tego typu schemat wyjaśniający, jaka strefa czemu odpowiada.

Zamieszczam schemat, jak z ośmiokąta powstał czworokąt. Podałem też różne napisy – biorą się one z różnej wymowy i można z nimi się spotkać w polskich książkach na temat feng shui. Specjalnie zaznaczyłem kierunek północny, by podkreślić, że wszędzie w feng shui jest on w dolnej części rysunku.

Przykład zastosowania siatki bagua

Poniżej chciałbym pokazać, jak w praktyce ceremonii herbacianej zastosować siatkę bagua.

Układ na stoliczku herbacianym wzmacniający relacje międzyludzkie.

Mamy przed nami stoliczek herbaciany. Gaiwan jest ustawiony w kierunku relacji, cha hai stoi po stronie pomocnych ludzi, żółwik w kształcie góry jest w miejscu mądrości (jest symbolem mojej mądrości życiowej – powolnego stawiania kroków i długowieczności – ważne by był odwrócony przodem do gości), zielona czarka rozmieszczona została w kierunku bogactwa, czerwona z kolei w kierunku sławy.

Taki układ w mądry sposób, zgodnie z harmonią feng shui – w tym przypadku z użyciem siatki bagua, wzmacnia relacje osób spotykających się przy herbacie, przepływ pieniędzy i szerzenia się sławy. Warto pamiętać, że sława może być również ta niedobra, dbajmy więc o to, by herbata smakowała ;)

Wiadomo, takie ustawienie zostało również podyktowane tym, że jestem praworęczny. Ale na przykład zgodnie z feng shui ustawienie cha hai u góry po prawej było by mniej korzystne, ponieważ jest to kierunek ziemi i ceramiczny gajwan – do tego w kolorze brązowym bardziej tam pasuje. Również ważne jest by na środku nic nie stało, ta przestrzeń jest pusta, ponieważ przez nią odbywa się cały ruch.

Myślę, że można również nie zwracać uwagi co i jak jest ustawione i przy tym dobrze parzyć herbatę. Warto posługiwać się zasadą harmonii i wygody oraz robić to co robimy z miłością, wtedy będzie najlepszy feng shui i najpyszniejsza herbata!

artykuł dedykuję Georgijowi ;)

źródło: wiedza zdobyta w Akademii Feng Shui we Wrocławiu, Wikipedia, Jak urządzić przyjęcie wg. Feng Shui

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *