Żywioł Wody we wnętrzach i w życiu. Podstawowe zasady feng shui

Podstawową charakterystyką wody jest jej umiejętność przystosowania się do warunków otoczenia, a także ruch skierowany w dół. Ludzi od zawsze wierzyli, że woda ma magiczne właściwości, ukrywa ona w sobie tajemnicę i przenosi informację. Kiedy jeszcze nie było luster można było zobaczyć siebie w odbiciu w tafli wody.

Czarny kolor i opływowe kształty są charakterystyczne dla żywiołu Wody.
Czarny kolor i opływowe kształty są charakterystyczne dla żywiołu Wody. Na zdjęciu widać trygram Kan, który odpowiada Wodzie i połączony jest z północnym kierunkiem, jak również ze strefą kariery, przymiotnikiem niezgłębiony, godziną 24:00 oraz rolą w rodzinie średniego syna. W kwadracie Lo Shu temu trygramowi odpowiada Liczba 1. Powiązania między liczbą a ciałem: uszy, krew i nerki.

Woda ma zdolności nie tylko odbijać światło ale i przyjmować każdy kształt, jest nieregularna bez określonej struktury i porządku. Wiąże się też z rozpływaniem, rozmywaniem, zanikiem.

Woda yin czyli mała Woda to deszcz, kałuża, sadzawka, strumyczek. Woda yang – wielka Woda – morze, ocean, fale, duże jeziora i rzeki.

Kolory wody – czarny, granatowy, niebieski. Żywioł Wody ma faliste, nieregularne i asymetryczne kształty. Materiały tego żywiołu to sama woda, niepłonące ciecze oraz szkło. Woda może mieć różne stany: lód, para, śnieg.

Metal odżywia wodę. Na powyższych obrazkach widać, jak żywioł metalu  (kolory biały, szary, metalowe elementy mebli, koliste kształty) wzmacniają  Wodę.

Woda to żywioł dyplomatów, dziennikarzy i podróżników, ludzi których działalność związana jest z przepływem informacji oraz wielką ilością kontaktów, gdzie potrzebna jest elastyczność, delikatność, intelekt oraz dobra pamięć. Również zawody związane z turystyką i mediami, pralnie, gospodarstwa domowe odpowiadają żywiołowi Wody.

Chińczycy łączą energię Wody z energią pieniędzy i dobrobytem. W dzisiejszych czasach, w epoce BIG DATA „informacja” równa się pieniądz!

„Nie ma na świecie rzeczy delikatniejszej i bardziej uległej niż woda,

Która nacierając na to, co twarde i mocne, nie ma sobie równych!

Nic nie może jej zastąpić.

To, że słabość przezwycięża siłę, a miękkość triumfuje nad twardością,

Jest wiadome wszystkim, lecz nikt nie wykorzystuje tego w praktyce…”

Tao Te Ching, na podstawie angielskiego tłum. Johna C. H. Wu

Wnętrza w żywiole Wody powinny mieć przestrzeń. Mogą to być połączone ze sobą funkcjonalne strefy, które płynnie przechodzą jedna w drugą tworząc przestrzenną całość.

W takich wnętrzach dominują swobodne dynamiczne linie, opływowe kształty. Materiały wykończeniowe mają różnorodną fakturę i styl. Główna zasada – brak monotonii i rutyny. Woda nie zdzierży nic typowego, w takich wnętrzach powinny być mocne akcenty – mogą to być niezwykłe dzieła sztuki, nietypowe designerskie akcesoria. Jednak nie powinno ich być zbyt dużo.

Najbliższy Wodzie jest postmodernizm, który ciężko jest opisać i wstawić w jakieś ramy. Ten styl czerpie z różnych epok i tworzy we wnętrzach niecodzienne estetyczne środowisko. W tych samych wnętrzach mogą się znaleźć antyki i współczesne funkcjonalne meble, starocie i przedmioty etniczne (chińskie wazony, rzeźby z brązu, kryształowe żyrandole itd) oraz współczesne sprzęty AGD, antyczne popiersia, plakaty z czasów PRLu.

„Najwyższe dobro jest jak woda.

Woda daje wszystkim pożytek, nie walcząc z nikim.

Zajmuje miejsca nielubiane przez ludzi.

To znaczy, że jest bliska tao…”

Tao Te Ching, na podstawie angielskiego tłum. Johna C. H. Wu

Niby przedmiot na dnie morza, każdy obiekt otrzymuje w takich wnętrzach nowy nieoczekiwany wygląd i sens, nie taki jaki miał pierwotnie.

Wnętrze w żywiole Wody podkreśla, że nic nie stoi w miejscu, przestrzeń rozwija się wraz z jej mieszkańcami. Każdy detal w przestrzeni ma własną pamięć i historię.

W takich wnętrzach rezygnujemy ze stereotypowych rozwiązań oraz pretensjonalności na rzecz emocjonalnego wyrazu, teatralności i płynącej niepewności. Pozwala to działać wyobraźni i tworzy nastrój romantyzmu, charakterystycznych dla Wody.

Żywioł Wody we wnętrzach można wzmacniać obecnością fontann, nawilżaczy powietrza, ścianek wodnych, akwarium, przy czym to ostatnie ma w sobie wszystkie żywioły: Drzewo (rośliny), Ogień (podświetlenie), Ziemia (kamyki), Metal (ramka, szare i białe kolory kamyków), Woda (woda). Używając powyżej wymienionych elementów dekoracji wnętrz mamy dodatkowy pożytek dla zdrowia – nawilżone powietrze, które korzystnie wpływa na skórę oraz śluzówkę.

Trzeba uważać na nadmiar Wody, ponieważ może on doprowadzić do braku zdecydowania, wirtualnego życia, nie doprowadzania spraw do końca, rozmycia i zniknięcia.

Wodzie towarzyszą takie emocje jak spokój, świeżość, obfitość, lęk i nieufność.

Życzę Wam siły i harmonii, którą niesie w sobie Woda!

zdjęcia wykorzystane w artykule: Pixabay
źródło: notatki ze studiów na Akademii Feng Shui we Wrocławiu, Feng Shui dla żółtodziobów, oxanagolubova.com, własne obserwacje i przemyślenia

1 komentarz

  1. […] elementy wnętrz, drewniane meble, tatami, przegrody z papieru), w tym przypadku połączonego z żywiołem Wody (kolor […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *