Podstawową charakterystyką wody jest jej umiejętność przystosowania się do warunków otoczenia, a także ruch skierowany w dół. Ludzi od zawsze wierzyli, że woda ma magiczne właściwości, ukrywa ona w sobie tajemnicę i przenosi informację. Kiedy jeszcze nie było luster można było zobaczyć siebie w odbiciu w tafli wody.
Woda ma zdolności nie tylko odbijać światło ale i przyjmować każdy kształt, jest nieregularna bez określonej struktury i porządku. Wiąże się też z rozpływaniem, rozmywaniem, zanikiem.
Woda yin czyli mała Woda to deszcz, kałuża, sadzawka, strumyczek. Woda yang – wielka Woda – morze, ocean, fale, duże jeziora i rzeki.
Kolory wody – czarny, granatowy, niebieski. Żywioł Wody ma faliste, nieregularne i asymetryczne kształty. Materiały tego żywiołu to sama woda, niepłonące ciecze oraz szkło. Woda może mieć różne stany: lód, para, śnieg.
Metal odżywia wodę. Na powyższych obrazkach widać, jak żywioł metalu (kolory biały, szary, metalowe elementy mebli, koliste kształty) wzmacniają Wodę.
Woda to żywioł dyplomatów, dziennikarzy i podróżników, ludzi których działalność związana jest z przepływem informacji oraz wielką ilością kontaktów, gdzie potrzebna jest elastyczność, delikatność, intelekt oraz dobra pamięć. Również zawody związane z turystyką i mediami, pralnie, gospodarstwa domowe odpowiadają żywiołowi Wody.
Chińczycy łączą energię Wody z energią pieniędzy i dobrobytem. W dzisiejszych czasach, w epoce BIG DATA „informacja” równa się pieniądz!
„Nie ma na świecie rzeczy delikatniejszej i bardziej uległej niż woda,
Która nacierając na to, co twarde i mocne, nie ma sobie równych!
Nic nie może jej zastąpić.
To, że słabość przezwycięża siłę, a miękkość triumfuje nad twardością,
Jest wiadome wszystkim, lecz nikt nie wykorzystuje tego w praktyce…”
Tao Te Ching, na podstawie angielskiego tłum. Johna C. H. Wu
Wnętrza w żywiole Wody powinny mieć przestrzeń. Mogą to być połączone ze sobą funkcjonalne strefy, które płynnie przechodzą jedna w drugą tworząc przestrzenną całość.
W takich wnętrzach dominują swobodne dynamiczne linie, opływowe kształty. Materiały wykończeniowe mają różnorodną fakturę i styl. Główna zasada – brak monotonii i rutyny. Woda nie zdzierży nic typowego, w takich wnętrzach powinny być mocne akcenty – mogą to być niezwykłe dzieła sztuki, nietypowe designerskie akcesoria. Jednak nie powinno ich być zbyt dużo.
Telewizor związany jest z informacją, więc należy do żywiołu Wody. Widać, że roślinne motywy ładnie wyglądają w połączeniu z czarnym kolorem (Woda tworzy Drzewo). Opływowe kształty i czarny kolor wskazują na przynależność elementów wnętrza do żywiołu Wody. Energię wody w tym kąciku wzmacnia obraz morza/oceanu, co sprzyja komunikacji osób siadających w tych fotelach. Biel i szarość (Metal) wzmacniają czerń (Wodę). Tapicerka w roślinne motywy (Drzewo) jest w harmonii z czarnym kolorem (Wodą). Czerwone poduszki są emocjonalnym akcentem tych wnętrz.
Najbliższy Wodzie jest postmodernizm, który ciężko jest opisać i wstawić w jakieś ramy. Ten styl czerpie z różnych epok i tworzy we wnętrzach niecodzienne estetyczne środowisko. W tych samych wnętrzach mogą się znaleźć antyki i współczesne funkcjonalne meble, starocie i przedmioty etniczne (chińskie wazony, rzeźby z brązu, kryształowe żyrandole itd) oraz współczesne sprzęty AGD, antyczne popiersia, plakaty z czasów PRLu.
„Najwyższe dobro jest jak woda.
Woda daje wszystkim pożytek, nie walcząc z nikim.
Zajmuje miejsca nielubiane przez ludzi.
To znaczy, że jest bliska tao…”
Tao Te Ching, na podstawie angielskiego tłum. Johna C. H. Wu
Niby przedmiot na dnie morza, każdy obiekt otrzymuje w takich wnętrzach nowy nieoczekiwany wygląd i sens, nie taki jaki miał pierwotnie.
Wnętrze w żywiole Wody podkreśla, że nic nie stoi w miejscu, przestrzeń rozwija się wraz z jej mieszkańcami. Każdy detal w przestrzeni ma własną pamięć i historię.
W takich wnętrzach rezygnujemy ze stereotypowych rozwiązań oraz pretensjonalności na rzecz emocjonalnego wyrazu, teatralności i płynącej niepewności. Pozwala to działać wyobraźni i tworzy nastrój romantyzmu, charakterystycznych dla Wody.
Chaos, łączenie styli, przepływ jednej strefy w drugą, obraz w niespodziewanym miejscu w dodatku czarny – wszystko to jest charakterystyczne dla żywiołu Wody w tym wnętrzu. Znowu mamy asymetryczność, chaos, różnorodne faktury i styl tapicerki oraz opływowe kształty mebli jako oznaki obecności energii wody w tych wnętrzach.
Żywioł Wody we wnętrzach można wzmacniać obecnością fontann, nawilżaczy powietrza, ścianek wodnych, akwarium, przy czym to ostatnie ma w sobie wszystkie żywioły: Drzewo (rośliny), Ogień (podświetlenie), Ziemia (kamyki), Metal (ramka, szare i białe kolory kamyków), Woda (woda). Używając powyżej wymienionych elementów dekoracji wnętrz mamy dodatkowy pożytek dla zdrowia – nawilżone powietrze, które korzystnie wpływa na skórę oraz śluzówkę.
Trzeba uważać na nadmiar Wody, ponieważ może on doprowadzić do braku zdecydowania, wirtualnego życia, nie doprowadzania spraw do końca, rozmycia i zniknięcia.
Wodzie towarzyszą takie emocje jak spokój, świeżość, obfitość, lęk i nieufność.
Życzę Wam siły i harmonii, którą niesie w sobie Woda!
zdjęcia wykorzystane w artykule: Pixabay
źródło: notatki ze studiów na Akademii Feng Shui we Wrocławiu, Feng Shui dla żółtodziobów, oxanagolubova.com, własne obserwacje i przemyślenia
[…] elementy wnętrz, drewniane meble, tatami, przegrody z papieru), w tym przypadku połączonego z żywiołem Wody (kolor […]