Żywioł Drzewa we wnętrzu i w życiu. Pięć przemian, feng shui, podstawy

Żywioł Drzewa w chińskiej metafizyce jest połączony ze wzrostem i rozwojem, z nadchodzeniem wiosny i początkiem nowego życia, z kierunkiem „we wszystkie strony”. Drzewo to twórczość, fantazja, wolność i jednocześnie naturalność oraz spokojny, nieustanny rozwój.


Zielony kolor, drewniane meble i czysta, przejrzysta przestrzeń są charakterystyczne dla żywiołu Drzewa. Na zdjęciu widać dwa trygramy odpowiadające Drzewu: po lewej Czen, po prawej Sun. Czen jest połączony ze wschodnim kierunkiem, jak również ze strefą tradycji i rodziny, godziną 6:00 oraz rolą w rodzinie starszego syna, przymiotnikiem pobudzający. W kwadracie Lo Shu temu trygramowi odpowiada Liczba 3. Powiązania między liczbą 3 a ciałem: stopy, łydki. Sun połączony jest z południowo-wschodnim kierunkiem, ze strefą bogactwa, przymiotnikiem przenikliwy, godziną 9:00 oraz rolą w najstarszej córki. W kwadracie Lo Shu temu trygramowi odpowiada liczba 4. Powiązania między liczbą 4 a ciałem: uda, pośladki, dolna część pleców.

Drzewo charakterystyczne jest dla ludzi twórczych i bohemy – malarzy, artystów, pisarzy, poetów i filozofów. Również zawody, które można odnieść do żywiołu Drzewa to: budownictwo, stolarstwo, botanika, florystyka, wydawnictwo, papiernictwo, prawo, tekstylia, szkolnictwo ze względu na wielobranżowość i szeroki zakres wiedzy.

Żywioł Drzewa to dążenie do celu. Tworząc logotyp firmy w tym żywiole – w kolorach zielonych, o prostokątnym kształcie lub mający wizerunek drzewa, sugerujemy, że chcemy szybkich wyników, wzrostu i rozwoju. Drzewo daje najlepszą energię na starcie. Im więcej lat mamy lub ma nasza firma tym mniej drzewa jest potrzebne.

Charakterystyką, na którą trzeba uważać jest to, że żywioł Drzewa wprowadza oderwanie od ziemi.

W feng shui Drzewo yang to drzewa, lasy, z kolei Drzewo yin to trawa, kwiaty, bluszcze.

Kolory Drzewa to wszystkie odcienie zieleni oraz kolor fioletowy, który w ezoteryce jest kolorem życiowej siły i połączony jest ze światem roślin. Kształty Drzewa to wszystko, co wyciągnięte w pionie, poziomie lub po przekątnej – prostokąty.

Przestrzeń wnętrz w żywiole Drzewa w znacznej części jest zorientowana w pionie – wielopoziomowe mieszkania, strome schody, kolumny, penthousy – albo w poziomie – wyciągnięte pomieszczenia, długie korytarze, belki, podium.

Wnętrza, w których dominuje żywioł Drzewa charakteryzuje nieprzewidywalność, spontanicznóść- zarówno w planie jak i w aranżacji. Tu znajdziemy i twórczy nieład i teatralną aranżację, jaką można na przykład spotkać w warsztacie lub studio.

Stylem pasującym żywiołowi Drzewa jest Eko styl, charakteryzujący się harmonią i łącznością z przyrodą.

We wnętrzach żywiołu Drzewa charakterystyczne jest dużo światła, niedopuszczalne są pretensjonalność i luksus. Wykorzystywane są przeważnie naturalne materiały i tekstury.

W przeciwwadze do żywiołu Metalu Drzewo nie dopuszcza chłodu i technologiczności stylu, tu nie ma zasad i ograniczeń.

Obecność roślin w takich wnętrzach jest wręcz koniecznością. Mogą się pojawiać drewniane statuetki, maski i inne elementy dekoracji wykonane z drewna.

Budynki, które są zgodne z żywiołem drzewa to latarnie morskie, wieże, wieżowce.

Uwaga! Drewniane podłogi i meble (martwe drzewo) nie mogą być wykorzystywane jako środek zaradczy by wzmocnić oddziaływanie żywiołu.

Tradycyjne japońskie wnętrza charakteryzują się obecnością żywiołu Drzewa (drewniane elementy wnętrz, drewniane meble, tatami, przegrody z papieru), w tym przypadku połączonego z żywiołem Wody (kolor czarny)

Emocja, która odpowiadają żywiołowi Drzewa to gniew.

Życzę Wam energii do wzrostu, zakorzenienia w swoim jesteststwie oraz naturalności i radości w tym, kim jesteście.

zdjęcia: Pixabay
źródło: notatki ze studiów na Akademii Feng Shui we Wrocławiu, Feng Shui dla żółtodziobów, www.thespruce.com, oxanagolubova.com,
własne obserwacje i przemyślenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *