Z pewnością każdy uczestnik festiwalu Święto Herbaty wie, czym jest ceremonia herbaciana. Większość pewnie również słyszała o Feng Shui. Ale czy ktoś z Was próbował połączyć jedno z drugim za pomocą tańca współczesnego i ośmiokąta Bagua albo naodwrót? Śpieszcie się zapisać na ceremonię „Żółwie rytmy Bagua”, która odbędzie się podczas 8 edycji festiwalu Święto Herbaty.
8 uczestników będą mogli dołączyć do ceremonii oraz zostaną wtajemniczeni w proces BAGUA-DANCE. Dzieci również są mile widziani! Resztę zapraszam zostać widzami wyjątkowego wydarzenia lub zatańczyć BAGUA-DANCE bez wtajemniczenia, spontanicznie! Pełny opis wydarzenia oraz informację o zapisach znajdziecie poniżej.
Herbatę będzie polewał Ivan Sitsko – autor projektu ZielonaiCzarna.pl, Bagua-Dance zatańczycie z Nieszką Bogusławską – instruktorką tańca współczesnego.
Do ceremonii zapraszam 8 uczestników na znak 8 edycji Festywalu „Święto Herbaty” (w tym Nieszkę :), więc wolnych miejsc jest maksymalnie 7!)
Przygotowaliśmy specjalne breloki, które można będzie zdobyć przed rozpoczęciem ceremonii.
Breloki będą przypominać, że bierzecie udział w ceremonii połączonej z tańcem współczesnym poprzez feng shui :) I mam nadzieję, że będą nieśli ze sobą dobre wspomnienia oraz energię po ceremonii i tańcu :) Jest na nich napisane (bagua – breloki po lewej w parze oraz taniec – pozostałe breloki)
W tańcu będą mogli wziąć udział wszyscy chętni! Lecz tylko 7 uczestników + JA :-P zostaniemy wcześniej wtajemniczeni w magiczny proces BAGUA-DANCE.
Ceremonia herbaciana połączona z tańcem współczesnym odbędzie się w ramach 8. edycji festiwalu Święto Herbaty w:
- sobotę – strefa relaksu 15-17
- niedzielę – pod wieżą 14-16 (ponadprogramowo)
Zapisy: ivan@zielonaiczarna.pl w temacie proszę podać Żółwie rytmy Bagua – w treści podać dzień sobota lub niedziela oraz wpisać hasło:
- ŻÓŁW BAGUA LUBI HERBATĘ I TAŃCZY BAGUA-DANCE
Pełny program festiwalu Święto Herbaty znajdziecie tu>>>
Bagua jako narzędzie analityczne do wszystkiego
Teraz trochę teorii: (oczywiście wyciąg z Wikipedii – krótko i na temat :)
Osiem trygramów (bagua) – starochińska koncepcja filozoficzna, według której siły przyrody można uprościć do ośmiu podstawowych elementów, reprezentowanych przez tzw. trygramy. Graficzną reprezentacją bagua jest ośmiokąt foremny, w którym każdy bok odpowiada jednemu z nich.
W centrum ośmiokąta wpisuje się zazwyczaj taijitu, bo same trygramy są kombinacjami yin i yang. Każdy trygram (gua) składa się bowiem z trzech linii – ciągłych (symbolizują yang) lub przerywanych (yin). Dwa gua składają się z kolei na jeden heksagram. 64 możliwe kombinacje heksagramów wyznaczają układ starochińskiego traktatu filozoficzno-wróżbiarskiego Yijing.
Jako narzędzie analityczne koncepcja bagua znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach chińskiej kultury i nauki, tj. filozofia i magia taoistyczna, sztuki walki (por. Baguazhang), feng shui, nawigacja itd.
Wpadłem na pomysł, czy nie połączyć koncepcji bagua z analityką ruchu w tańcu, twórcą której jest Rudolf Laban. Dzięki losowi w pobliżu się znalazła odpowiednia osoba – Nieszka Bogusławska – dzięki której to połączenie będzie możliwe w praktyce oraz chętnie sam wezmę udział w tym. Powiem więcej, że w ramach festiwalu Święto Herbaty Bagua Dance odbędzie się po raz pierwszy!!!
Przeczuwam, że to będzie początek nieskończonego procesu, jak wskazuje logo tegorocznego festiwalu Święto Herbaty.
Teoria Harmonii Przestrzeni – Analiza Ruchu. Rudolf Laban
Rudolf Laban – tancerz, choreograf i teoretyk tańca.
Twórca
- analizy ruchu – wiedzy o sposobach ruchu ludzkiego ciała
- kinetografii – zapisu ruchu ludzkiego ciała
- choreologii – nauki o tańcu
- ergonomii – nauki o psychofizycznych możliwościach ludzkiego ciała w warunkach pracy
Według Rudolfa Labana istota ludzka dla pełnego rozwoju potrzebuje istnienia w harmonii z naturą i kosmosem. Postrzegał on ruch jako wspólny mianownik wszystkich składników: rytmu, drgania, pulsowania, napięcia i relaksacji, przyciąganie i odpychanie, stabilność i mobilność, krążenia i ruchy wahadłowe – podstawy ruchu człowieka i jego środowiska. Pozycja i stabilność były dla niego iluzoryczne a wszystko cechowała niestabilność i zmiana.
Do opisywania ruchu Laban wprowadził system który się opiera na poniżej podanych oznaczeniach:
Więcej o Labanie i jego teorii przeczytacie tu: Space Harmony, stąd też pochodzi powyższy schemat oraz zdjęcie Rugolfa Labana.
Ciąg dalszy teorii oraz zastosowanie powyższej wiedzy w praktyce, raczej w formie zabawy niż czegoś poważnego, będziecie mogli doświadczyć podczas ceremonii herbacianej połączonej z tańcem współczesnym „Żółwie rytmy Bagua”
Do zobaczenia na festiwalu Święto Herbaty.
Serdecznie zapraszam!
[…] by połączyć herbatę i taniec współczesny za pomocą feng shui. Wtedy powstał taniec Bagua Dance […]