Żywioł Metalu we wnętrzach i w życiu. Zasady feng shui – podstawy

Dziś na każdym kroku człowieka otacza żywioł metalu: samochody, wieżowce z konstrukcją z metalu, narzędzia z metalu, w końcu broń. Jest tego nawet za dużo – na tyle, że stało się to codziennością, przestaliśmy zwracać uwagę na obecność metalu. Jakby tego nam było mało to zaczęliśmy cenić wnętrza z dominującymi kolorami bieli i szarości. Nie dziwię się, że tak duży nacisk w nasze dni stawiany jest na myślenie, żywioł Metalu pomaga w skupieniu i stymuluje procesy myślowe. Ale nadmiar jak zwykle nie jest dobry – prowadzi ku smutkowi, coraz trudniej jest nam cieszyć się zwykłymi rzeczami, życiem.


Biały kolor i konstruktywizm są charakterystyczne dla żywiołu Metalu. Na zdjęciu widać dwa trygramy odpowiadające Metalowi: po lewej Tuei, po prawej Czien. Tuei jest połączony z zachodnim kierunkiem, jak również ze strefą twórczości, godziną 18:00 oraz rolą w rodzinie najmłodszej córki. W kwadracie Lo Shu temu trygramowi odpowiada Liczba 7. Powiązania między liczbą 7 a ciałem: jama ustna, zęby, język, klatka piersiowa. Czien połączony jest z północno-zachodnim kierunkiem, ze strefą pomocnych ludzi i podróży, przymiotnikiem porządkujący, godziną 21:00 oraz rolą w rodzinie ojca. W kwadracie Lo Shu temu trygramowi odpowiada liczba 6. Powiązania między liczbą 6 a ciałem: głowa, płuca.

Poniżej omówimy jak w harmonijny sposób wykorzystać żywioł Metalu we wnętrzach.

Cały Metal tradycyjnie dzieli się na Metal yin – czyli mały metal – ruda, metal bez obróbki, małe narzędzia, noże, igły, biżuteria, garnki i metalowe czajniki. Metal yang – czyli duży metal – to metal poddany obróbce, broń palna, duże metalowe narzędzia i maszyny.

Kształty przypisywane żywiołowi Metalu to owal, okrąg i łuk. Materiały to metal. Kolory – srebrny, złoty, biały, szary i wszystkie kolory z przewagą białego czyli pastele.


Żywioł Metalu jest powiązany z ruchem obrotowym w dowolnym kierunku. To może być ruch kół, strzałek, kołowroty wody i powietrza.

Działalność człowieka związana z danym żywiołem to bankowość, finanse, jubilerstwo, wojskowość, mechanika, sztuki walki a także zawody wymagające oddziaływania psychicznego lub fizycznego na innych ludzi.

Metal charakteryzuje się konkretną strukturą, racjonalizmem, logiką, zwięzłością i powściągliwością. Czytając to już wstępnie możemy wyobrazić sobie jak wyglądają wnętrza z przewagą żywiołu Metalu.

Dziś funkcjonalne podejście do organizacji przestrzeni, gdzie wnętrze jest dobrze oświetlone a kompozycja jest minimalistyczna odpowiada żywiołowi Metalu.

Najbardziej pasują style hi-tech, skandynawski, minimalizm. Charakterystyczne jest wykorzystywanie technologii, brak dekoracji, minimalna ilość mebli. Takie wnętrza zdobią sprzęty AGD wykonane z metalu i plastiku, jak również oświetlenie led.

Stylem ostatnio bardzo modnym i odpowiadajacym żywiołowi Metalu jest styl industrialny. We wnętrzach dominują metalowe konstrukcje, elementy ze stali nawiazujące do pofabrycznych przestrzeni – zarówno pod kątem wystroju jak i stałych elementów – np. metalowa konstrukcja okien. Styl ten często dominuje w popularnych dziś loftach.

W dobrze zaaranżowanej przestrzeni z przewagą żywiołu Metalu cała przestrzeń aktywizuje działanie, motywuje do samopoznania oraz rozwoju wewnętrznego. Ale tak jak pisałem powyżej – nadmiar może doprowadzić do nadmiernego smutku i wręcz rezygnacji z życia.

Faktura Metalu to raczej połysk. Na oknach można zobaczyć żaluzje. Złote elementy, małe ozdoby i sztuka awangardowa to wszystko jest w duchu Metalu.

Odpowiednie otoczenie dla żywiołu Metalu: domy z kopułami lub kołami, domy z ogrodzeniami z kutego żelaza, aluminiowymi ramami okien.

Warto jeszcze raz podkreślić, że Metal jest związany z duchowością oraz z pieniędzmi.

Jeśli jesteś rozproszony, zestresowany i masz kłopoty z koncentracją uwagi energia Metalu będzie dobra dla Ciebie.

zdjęcia wykorzystane w artykule: Pixabay
źródło: notatki ze studiów na Akademii Feng Shui we Wrocławiu, Feng Shui dla żółtodziobów, oxanagolubova.com, własne obserwacje i przemyślenia

1 komentarz

  1. […] przeciwwadze do żywiołu Metalu Drzewo nie dopuszcza chłodu i technologiczności stylu, tu nie ma zasad i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *