Paweł Figurski. Wystawa „ISRAEL#TAGS” | relacja z wernisażu

0 Udostępnień

06 marca odbył się wernisaż wystawy zdjęć Pawła Figurskiego pod tytułem „ISRAEL#TAGS”. Trzeba odznaczyć dużą frekwencję ludzi, wśród których byli również rodzice z małymi dziećmi. W tej relacji przedstawiam swoje wrażenie, zdjęcia oraz wideo z wernisażu.

Rodzice z dziećmi odwiedzili wystawę Pawłą Figurskiego "ISRAEL#TAGS"  ISRAEL#TAGS Paweł Figurski. Wystawę odwiedziło dużo ludzi, wśród nich byli też rodzice z małymi dziećmi.  Pierwsza w życiu wystawa :) "ISRAEL#TAGS" Paweł Figurski  Wernisaż wystawy zdjęć Pawła Figurskiego pt. "ISRAEL#TAGS". Stacja Muranów

Wystawa przedstawia zdjęcia autorstwa Pawła Figurskiego zrobione w czasie jego czterech podróży po Izraelu w ciągu ostatnich 3 lat. Prawie wszystkie zdjęcia są czarno-białe. Wyjątkiem jest jedno zdjęcie zawieszone pod sufitem, również ma ono większy format.

Paweł Figurski ISRAEL#TAGS wystawa wernisaż

Co kryją za sobą izraelskie tagi – wystawa ISRAEL#TAGS

Niestety zdjęcia nie zawierają żadnych opisów jak również nie posiadają hashtagów [#]. Jest tylko jeden ogólny opis, z którego dowiadujemy się więcej o ich autorze niż o fotografiach przedstawionych na wystawie „ISRAEL#TAGS”. Z jednej strony daje to możliwość interpretowania w dowolny sposób każdego zdjęcia, jak również zbioru przedstawionych fotografii.

Z drugiej strony widz, który nie ma wiedzy na temat Izraela pozostaje tet-a-tet z czarno-białymi kartkami z podróży i raczej nie jest w stanie zgłębić swojej wiedzy i odkryć ciekawy świat, który się kryje za tymi zdjęciami. Będąc na wernisażu i słuchając opowieści Pawła Figurskiego o każdym pojedynczym zdjęciu dostrzegłem, że za zawierają w sobie coś więcej niż jeden lub kilka #tagów.

ISRAEL#TAGS fotografie Paweł Figurski

Tagi są dla facebooka. Galerie potrzebują spotkań widzów z autorem i jego myślą | twórczością

Wystawa „ISRAEL#TAGS” potrwa do 2 kwietnia i fajnie by było, gdyby organizatorom [Stacji Muranów, ul. Gen. Andersa 13] udało się zrobić jeszcze  dodatkowe spotkanie z autorem zdjęć.

Faktycznie zdjęcia mają to COŚ w sobie. Patrzymy na nie i nawet możemy dostrzec te wszystkie TAGI: #żyd #arab #konflikt #modlitwa #mesjasz #ziemiaświęta #ziemianiczyja #radość #miłość #nienawiść #podział #przyszłość #przeszłość #mur #nadzieja [źródło Stacja Muranów]

Ale dla mnie wartość tej wystawy o wielokroć wzrosła dzięki obecności Pawła Figurskiego, jego otwartości oraz chęci dzielenia się doświadczeniami i przemyśleniami, które miał podczas swoich podróży. Można było słuchać i słuchać ciekawych opowieści autora.

Wernisaż wystawy „ISRAEL#TAGS” trwał dość długo a goście prowadzili ciekawe nieustające dyskusje.

Zaobserwowałem również zachowanie jednego z fotografów, który jest częstym gościem wernisaży wystaw fotograficznych: wpadł na chwilę godzinę po rozpoczęciu wernisażu, rzucił okiem na zdjęcia i wyszedł. Obawiam się że reszta widzów, która jeszcze przyjdzie odwiedzić tę wystawę powtórzy ten sam schemat. Mogę porównać to z przeglądaniem zdjęć na facebooku, oglądamy zdjęcia szybko nie wnikając w treść, którą niosą za sobą.

Czy jest to efekt zamierzony? Czy fotografie Pawła Figurskiego „ISRAEL#TAGS” to tylko album facebookowy z podpisanymi tagami pod zbiorem zdjęć z podróży a, żeby dowiedzieć się więcej, potrzebujemy kontaktu z autorem? Jeśli tak, to przykro by było nie mieć możliwości tego kontaktu do końca trwania wystawy.

Jedyne kolorowe zdjęcie na wystawie Pawła Figurskiego "ISRAEL#TAGS"  ISRAEL#TAGS Paweł Figurski Stacja Muranów

„ISRAEL#TAGS” – jeden TAG: #PAWEŁFIGURSKI

A może jest to niedopracowany projekt? W opisie wydarzenia znajdujemy wypowiedź Pawła Figurskiego:

– Przygotowując tę wystawę, wybierając zdjęcia z moich czterech podróży po Izraelu, zastanawiałem się nad „słowem kluczowym”, którym można by oznaczyć moje wszystkie zdjęcia. Czy mają coś co je łączy, wspólny mianownik? Jestem bardzo ciekaw tego słowa i mam nadzieję poznać je podczas wernisażu.

Dla mnie takim jednym tagiem jest sam autor #PAWEŁFIGURSKI. Cykl zdjęć moim zdaniem wymaga dodatkowych form medialnych: opisów, filmów, nagrań, może nawet powinien powstać album fotograficzny.

Nie ukrywam, że kolejność oglądania zdjęć dla mnie też miała znaczenie. Dla tych, kto się wybiera na wystawę „ISRAEL#TAGS” polecam oglądać zdjęcia zaczynając od karteczki z opisem.

ISRAEL#TAGS wystawa Paweł Figurski

„ISRAEL#TAGS” to również slajdy z Ukrainy

Podczas wernisażu widzowie mieli okazje oglądać slajdy z Ukrainy. Nie z tej wojennej, tylko z Ukrainy żydowskiej ze święta Rosz ha-Szana w Hamaniu. Nie wiem, czy taką możliwość będą mieli wszyscy odwiedzający, ale zdjęcia są warte tego, by prosić o to organizatorów.

Dziękuję wszystkim, kto odwiedził wernisaż wystawy „ISRAEL#TAGS” za fajną atmosferę i uśmiechy. Autorowi dziękuję za jego inspirującą twórczość oraz otwartość i chęć odpowiadania na każde pytanie od każdej osoby na temat każdej fotografii. Poczęstunek też był pyszny, utrzymany w ramkach izraelskich tradycji.

Wernisaż wystawy ISRAEL#TAGS Paweł Figurski relacja

Z niecierpliwością również czekam na relację zdjęciową z wystawy „ISRAEL#TAGS” autorstwa Marianny Sowińskiej i na pewno umieszczę poniżej link do niej.

ISRAEL#TAGS wystawa Paweł Figurski relacja zdjęć Marianna Sowińska

Wystawa „ISRAEL#TAGS” powiązane linki:

0 Udostępnień
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *