Zagadka logiczna dla dzieci i dorosłych

Zagadka logiczna dla dzieci i dorosłych – 9 pytań o 1 obrazku

Przedstawiam zagadkę logiczną dla dzieci i dorosłych. 30 lat temu każdy przedszkolak potrafił rozwiązać tę zagadkę. Czy dziś w czasy quizów i gier komputerowych poradzisz sobie? Sprawdź na ile pytań z 9 potrafisz znaleźć odpowiedź. Zagadka logiczna dla dzieci i dorosłych

Ta logiczna zagadka wymaga minimalnej wiedzy, które ma każde dziecko w podstawówce. Uczy ona zwracać uwagę na detale, rozwija umiejętność obserwacji i logicznego myślenia. Życzę wszystkim mile spędzonego czasu podczas rozwiązywania tej małej graficznej łamigłówki.

Zagadka logiczna dla dzieci i dorosłych

Popatrz na rysunek i odpowiedz na 9 pytań:

 1. Ilu turystów mieszka na campingu? Odpowiedz: 4 turystów. 4 łyżki, 4 talerze, 4 imiona na tablicy „Dyżur”
 2. Kiedy oni przyjechali: dziś czy parę dni temu? Odpowiedź: Parę dni temu – pomiędzy namiotem i drzewem jest pajęczyna.
 3. Jak tu dotarli? (środek transportu) Odpowiedź: Przypłynęli na kajakach. Wiosła stoją oparte o drzewo.
 4. Czy daleko od campingu do najbliższego miasta/wsi? Odpowiedź: Niedaleko. Na obrazku widać kurę.
 5. Skąd wieje wiatr: z północy czy z południa? Odpowiedź: z południa. Na namiocie jest mała flaga, która wskazuje skąd wieje wiatr. Sosny mają większe gałęzie po tej stronie, więc jest to południe.
 6. Jaka teraz pora dnia? Odpowiedź: Korzystając z poprzedniej odpowiedzi i patrząc na padający cień można ustalić, że słońce jest na wschodzie, więc mamy poranek.
 7. Gdzie poszedł Jacek? Odpowiedź: Jacek łapie motyli. Za namiotem widać siatkę na motyle.
 8. Kto wczoraj miał dyżur? (Nazwij imię) Odpowiedź: Kamil. Dziś nie ma dyżuru Jacek jak ustaliliśmy poprzednio, łapie motyli, Kamil też nie, bo przepakowuje plecak z literką K, Ben z kolei robi zdjęcia. Więc dziś dyżur ma Piotr, a to znaczy, że wczoraj była kolej Kamila.
 9. Jaki dziś dzień jakiego miesiąca? Wybierz jeden z 9: grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień. – Pamiętajcie, że to zagadka sprzed lat ;) Odpowiedź: 8 sierpnia. Jeśli dyżur ma Piotrek, to mamy datę: 8. Na kocyku piknikowym leży arbuz, więc mamy sierpień. Kiedyś nie było chemii i arbuzy dojrzewały dopiero pod koniec lata ;)

Zagadka logiczna – gdzie znaleźć odpowiedzi na pytania?

Obecnie odpowiedzi są koloru białego. Napisane tuż po zadanym pytaniu. Żeby je zobaczyć zaznacz tekst.

Do czego można używać zagadki logiczne tego typu?

Tego typu łamigłówki są świetnym sposobem na rozruszanie szarych komórek :)

 • Można je używać w zabawie z dziećmi. Przy tym łączymy przyjemne z pożytecznym, ucząc dzieci myśleć logicznie.
 • Również można użyć jako zadanie na rozgrzewkę przed jakąś umysłową pracą.

obrazek: jointhetravel.com

3 komentarze

 1. […] z obserwacji można znaleźć odpowiedzi na postawione pytania. Fajnym przykładem może być zagadka logiczna dla dzieci i dorosłych, na którą ostatnio trafiłem w Internecie i postanowiłem nią się […]

 2. […] Ivan, odgadnij zagadkę: stoi dach na 4 pałach, zatrzymuje deszcz i słońce, a daje drogę wiatrom z czterech kierunków […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *