Chińskie bajki

Chińskie bajki tematem filozoficznych rozmów przy herbacie

Kilka dni temu do moich rąk trafiła książka autorstwa Zbigniewa Królickiego „Bajki chińskie dla dorosłych czyli 108 opowieści dziwnej treści”. Po przeczytaniu jednej byłem zachwycony mądrością, którą mają w sobie oraz siłą przekazu. Postanowiłem więc zorganizować cykl spotkań przy herbacie, gdzie będziemy czytać chińskie bajki i rozmawiać o tym, jak mądrość opowieści przekłada się na życie codzienne.

Chińskie bajki
Krótkie wnioski i ciekawsze przemyślenia, które będą powstawać podczas spotkań z chińskimi bajkami będę zamieszczał w tym artykule.

Chińskie bajki – 108 dziwnych spotkań przy herbacie

Opierając się na tytuł książki cykl spotkań nazwałem „Chińskie bajki – 108 dziwnych spotkań przy herbacie

Moim marzeniem jest zaprosić autora książki na jedno lub parę tego typu spotkań. Już po przeczytaniu chińskich bajek autorstwa Zbigniewa Królickiego można wnioskować, że jest on wyjątkowym człowiekiem. Słyszałem również pełne zachwytu opowieści o nim od uczestniczki kursów „Metoda Silvy”, które już od lat prowadzi. Wiem, że jest bardzo zajętym człowiekiem i jego przyjście na ceremonię herbacianą było by cudem. Ale warto wierzyć w cuda, bo one się zdarzają, szczególnie jak wiele osób czegoś bardzo pragnie.

Organizując spotkania z czytaniem chińskich bajek mam na celu zebrać grono ludzi zainteresowanych rozwojem osobistym, jak również osób które by chciały poznać autora książki „Bajki chińskie dla dorosłych czyli 108 opowieści dziwnej treści”.

Czytamy chińskie bajki spotkając się przy herbacie

Kiedy czytamy chińskie bajki? – terminy kolejnych spotkań

Dokładny dzień i godzinę będę ogłaszał w wydarzeniu na profilu facebookowym projektu ZielonaiCzarna.pl. Obecnie spotykamy się w miejscu przyjaznym do spotkań tego typu coworkingu na Saskiej Kępie.

Kolejne spotkanie odbędzie w najbliższy wtorek o godzinie 19:00. Ilość miejsc jest ograniczona, żeby zarezerwować miejsce skontaktuj się ze mną drogą mailową w tytule wpisując „Chińskie bajki” oraz podając w treści wiadomości datę spotkania i ilość osób (można zabrać ze sobą znajomych ;) .

Zapraszam serdecznie.

Uwaga! Uczestnicy pokrywają tylko koszt wynajęcia sali (zwykle 30zł za godz. przy 4-6 uczestnikach koszt rozkłada się – po 10-15zł od osoby za 2 godzinowe spotkanie).

Książka Bajki Chińskie autorstwa Zbigniewa Królickiego tematem spotkań przy herbacie

Czemu uczą nas chińskie bajki

W tym miejscu będę umieszczał refleksje i przemyślenia na temat chińskich bajek, zarówno swoje jak i innych uczestników spotkań „Chińskie bajki – 108 dziwnych spotkań przy herbacie„. Jeśli chcesz się podzielić przemyśleniami – napisz do mnie.

Chińska bajka przeczytana podczas pierwszego spotkania „Klub 99” – przemyślenia

Pierwszą chińską bajką, którą przeczytaliśmy w ramach cyklu spotkań przy herbacie miała tytuł „Klub 99”. Bajka opowiada o tym, jak narzucając sobie jakiś cel, zatracamy siebie, przestając być tu i teraz. Życie staje się gonitwą za czymś, co kiedyś ma nastąpić. Często takim celem jest zdobycie bogactwa, które ma rozwiązać wszystkie problemy. Zapominamy wtedy o tym, kim jesteśmy i co nas cieszy w życiu, skupiając się na tym, jak w miarę najszybciej osiągnąć cel.

Podczas drugiego spotkania czytaliśmy bajkę „Gadające drzwi” ze strony 66

Bajka o tym, że często rzeczy „mówią” więcej niż ludzie. Warto więc być uważnym i obserwować co się dzieje dookoła. Często z obserwacji można znaleźć odpowiedzi na postawione pytania. Fajnym przykładem może być zagadka logiczna dla dzieci i dorosłych, na którą ostatnio trafiłem w Internecie i postanowiłem nią się podzielić.

Trzecie spotkanie i czytamy bajkę nr 33 „Terapia szokowa”

Ta chińska bajka uczy tego, żeby czasem skorzystać z terapii szokowej i stworzyć taką sytuację, gdzie wszystkie nasze siły będą rzucone na rozwiązanie jakiegoś problemu. Co prawda takie podejście jest sprzeczne z filozofią małych zmian Kajzen, ale chyba jest jedyną metodą, kiedy zależy nam na szybkiej zmianie sytuacji. Często sytuacje życiowe są dla nas terapią szokową i musimy odbierać je jako możliwość spojrzenia na świat z innej perspektywy i wprowadzenia zmian na lepsze. Warto czas od czasu stwarzać sobie nietypowe ekstremalne sytuacje, przy tym oczywiście dobrze splanowane, żeby wpierały one nasz rozwój. I na zakończenie tej myśli podam fajny cytat z bajki: „Improwizacja udaje się wtedy gdy jest perfekcyjnie zaplanowana.”

Czwarte spotkanie – chińska bajka nr 36 „Przeprawa przez rzekę”

Dla mnie ta bajka jest o tym, że obecność tu i teraz i świadome podejmowanie decyzji jest ważniejsze niż działanie zgodnie z przyjętymi zasadami i późniejsze ocenianie czy dobrze się postąpiło. Jeśli czegoś nie zrobiłeś nie żałuj o tym – tak miało być. Jeśli zrobiłeś coś o czym żałujesz, to pomyśl o tym, że nie zmienisz tego, ponieważ to już się stało. Być może to posłuży dla ciebie nauką na przyszłość. Więc lepiej wyciągnij wnioski i skup się na tym, co robisz teraz :-D

 

Zostawiam miejsce na kolejne przemyślenia i inspiracje po przeczytaniu chińskich bajek.

Spotykamy się tradycyjnie przy dobrej herbacie. ;)

Książka  Bajki chińskie. Zbigniew Królicki zdjęcia bez logotypu ZielonaiCzarna.pl: Chryścina Siuchykava

3 komentarze

  1. […] trakcie jednej z rozmów z Joanną umówiliśmy, że zorganizujemy jedno lub parę spotkań z cyklu Chińskie bajki tematem filozoficznych rozmów przy herbacie we Wrocławiu, i może by wtedy udało się zaprosić  Zbigniewa Królickiego autora książki […]

  2. […] przy herbacie, gdzie prowadzący czyta chińską bajkę z książki “Bajki Chińskie czyli 108 opowieści dziwnej treści” autorstwa Zbigniewa Królickiego. Po czym cała grupa bierze udział w ceremonii […]

  3. […] Królickiemu. To od niego kiedyś dostałem niespodziankę – książki jego autorstwa Bajki Chińskie, do dziś korzystam z nich robiąc bajkoterapię w szpitalu w ramach pracy, a w tamtych czasach […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *